• بنر مناسبتی
 • بنر دیوارنگاره روز دختر میدان ولی عصر تهران
 • پاک نهاد، تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
  پاک
  نهاد
  تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
  و خانواده پژوهی
 • الهوا والعبوا فانی اکره ان یرى فی دینکم غلظة
  تفریح و بازى کنید
  زیرا دوست ندارم در دین شما
  خشونت و سختگیری
  دیده شود!
  پیامبر اکرم (ص)
 • لا شَفیعَ لِلمَرأَةِ أَنجَحُ عِندَ رَبِّها مِن رِضا زَوجِها
  هیچ شفیعی برای زن نزد
  پروردگارش، نجات بخش تر از
  رضایت شوهر
  نیست!
  امام محمد باقر(ع)
 • المَرأَةُ الصّالِحَةَ اَحَدُ الکَاسِبیِن
  زن شایسته
  یکی از دو عامل پیشرفت خانواده است
  پیامیر عظیم الشأن اسلام، حضرت محمد (ص)

رئیس جمهور: هنوز کاستی های فراوانی در احقاق حقوق زنان وجود دارد

  

رئیس جمهور دیروز یکشنبه در همایش ملی زنان، نقش آفرینان عرصه اقتصاد و فرهنگ گفت: من هم به وصف یک حقوقدان و هم به وصف رئیس دستگاه اجرایی کشور اعتراف می کنم که هنوز کاستی های فراوانی در زمینه احقاق حقوق زنان و عدالت جنسیتی در کشور وجود دارد . دکتر روحانی با تبریک روز مادر و زن گفت: آیا با وجود شخصیتی در میان زنان جهان همچون فاطمه (س) باز هم نیاز است که از مقام، استعداد و شایستگی و عروج زن سخن گفت؟ ...

فاطمه ای که نه تنها الگو برای زنان که الگو برای همه انسان هاست. روحانی تاکید کرد: فاطمه(س) یعنی شهامت، شجاعت، حق باوری، حق مداری، دفاع از حق، فاطمه(س) یعنی بانویی که محبت، عشق و صفا را به خانه مولایمان برد و آن را الگویی برای همه همسران جهان قرار داد.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: روز زن و نام فاطمه (س) همان علامتی است که راه را گم نکنیم و بدانیم مسیر راه تعالی بانوان و همه انسان ها در چه مسیری قرار دارد.

روحانی خاطرنشان کرد: ما طبق معیارهای اصلی اسلامی نه مرد را جنس اول و نه زن را جنس دوم می دانیم.

وی با تاکید بر این که زن و مرد را در برابر یکدیگر نمی بینیم، تصریح کرد: زنان در کنار مردان و هر دو آنها عین هم و مانند هم دارای مقام و کرامت انسانی هستند، نه زن برتر است و نه مرد بالاتر، نه این فرودست و نه آن فرادست است، نه این دون است نه آن عالی است. رئیس جمهوری گفت: در تاریخ ایران که از قرن ها پیش زنان برای احقاق حقوق خود به پاخاستند، سخن گفتند، حرف زدند و عمل کردند و مسیر تعالی را پیمودند، از مشروطه تا قبل از مشروطه، آن زمان که نهضت تنباکو بود، آن کسی که توانست قلیان را از کنار شاه بردارد و به زمین بکوبد، او یک بانوی شجاع بود که این قهرمانی را از خود بروز و ظهور داد و وقتی شاه به او اعتراض کرد، گفت این فتوای مرجع تقلید میرزای شیرازی بزرگ است و شاه را به سکوت واداشت.

روحانی همچنین افزود: زنان و بانوان ما، همان هایی هستند که در نهضت اسلامی و انقلاب نقش آنها از مردان کمتر نبود.

امام خمینی (ره) زنان را از گوشه خانه با حجاب و عفت به جامعه آورد
روحانی با بیان این که انقلاب فضای جدیدی را برای زنان باایمان فراهم کرد، افزود: امام خمینی(ره) زن را از گوشه خانه با حجاب و عفت به جامعه آورد. وی یادآور شد: آن مرجع تقلیدی که فتوای صریح داد دربرابر آنها که شبهه می کردند زنان در تظاهرات شرکت کنند، امام راحل بود. آن کسی که مقابل متحجران ایستاد که می خواستند در کلاس های دانشگاه بین دختر و پسر دیوار بکشند، امام خمینی (ره) بود. پس حق است روزی که روز تکریم زن است همزمان با روز ولادت صالح بزرگی [باشد] که فرزند به حق فاطمه اطهر(س) بود، ما امروز راه و مسیر آن امام را طی می کنیم .

به زنان در دوره های مختلف ظلم شده است
روحانی یادآور شد: زنان ایرانی در فراز و نشیب های تاریخی مشکلات فراوانی داشته اند که هنوز نیز به پایان نرسیده است.

وی تصریح کرد: زنانی که در دوران حاکمیت سنت به یک گونه مشکلات داشتند و گرفتار بودند و در زمان ظهور و بروز تجدد و مدرنیته نیز از سوی دیگر. آن زمان زنان را زندانی می کردند نه در خانه بلکه اتاق ، آن هم نه اتاق اول حیاط بلکه آخرین اتاق و پستو نگاه می داشتند و این چنین مقام و موقعیت زنان را فروکاسته بودند.

وی افزود: در زمان تجدد نیز عده ای خواستند زنان بازیچه و ابزار دست مردها قرار گیرند، در هر دو دوره به زنان ما ظلم شد.

آنها که از آزادی زن به معنای مشروع اسلامی می ترسند این اعتقاد غلط را پای دین و اسلام و قرآن ننویسند
رئیس جمهور ادامه داد: زن با ایمان، زنی که استقامت می کند، مردی که استقامت می کند ، عبادتش، قنوتش، اطاعتش، خشوعش همه را قرآن در کنار یکدیگر قرار می دهد، پس آنها که از آزادی زن به معنای مشروع اسلامی و از حضور و تعالی زن می ترسند یا ایده و اعتقادی دارند، لطفا این اعتقاد غلط را پای دین و اسلام و قرآن ننویسند.

وی خاطرنشان کرد: راست و درست است که مادری و مقام مادری مقام بسیار شایسته و بالایی است، جای تردید نیست اما مگر پدر وقتی به جامعه می آید وظیفه پدری یا حق و مسئولیت پدری را فراموش می کند. مادر هم اگر به جامعه آمد مسئولیت و وظیفه مادری را فراموش نخواهد کرد.

رئیس جمهوری یادآور شد: درست است که هیچ وظیفه و رسالتی را بالاتر از تربیت فرزندان و انسان ها نمی توانیم قرار دهیم، اما آیا تربیت فرزندان و رسیدگی به امور خانه و رئیس خانه بودن با حضور در جامعه و رسالت های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در تضاد است؟ آیا تنها خانه مامن زنان است؟ ما این امنیت را باید به اداره و جامعه و خیابان و همه جای کشور گسترش دهیم.

رئیس جمهور با طرح این سوال که در کجا ما حضور زنان را احساس نمی کنیم؟ ادامه داد: در مدرسی دانشگاه ، در معلمی مدرسه و دبیرستان، در مراکز تحقیقاتی، در آزمایشگاه ها، در مطب پزشکان، در بیمارستان ها، در کجا ست که زنان والا و شریف ما حضور ندارند؟

روحانی تاکید کرد: چرا عده ای حضور زن را تهدید احساس می کنند؟ زن چه تهدیدی است؟ بعضی فکر می کنند به محض این که زن از در خانه خارج شد عرش اخلاق و عفت عمومی به اهتزاز درآمده است؟ چرا این چنین می اندیشیم؟ زنان خود پاسدار عفت جامعه هستند. وی یادآور شد: تردید نکنید حضور این همه زن در صحنه های اجتماعی فرصت است. بدانید فرصت است و تهدید نیست. اگر اشکالی در گوشه ای وجود دارد به خود بانوان ما واگذار کنید، بگذارید خود آنها حل و فصل کنند، با خشونت و فخر و تکبر با زنان عزیز جامعه ما برخورد نکنید.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما نه فرهنگ خشونت و نه خشونت فرهنگی، نه فرهنگ تبعیض نه تبعیض فرهنگی، نه فرهنگ افراط نه افراطی گری فرهنگی را برای جامعه مان و به ویژه برای زنان ایرانی نخواهیم پذیرفت.

روحانی گفت: امروز زنان ما در تمام صحنه ها با وقار با کرامت با شخصیت با عفاف و همانند مردان فعالیت می کنند.

رئیس دولت یازدهم همچنین گفت: مگر می توان نیمی از جامعه را فراموش کرد؟ مگر می شود 50 درصد اعضای جامعه را به گوشه ای راند یا در حاشیه گذاشت؟ زنان باید دارای فرصت برابر، مصونیت برابر و حقوق اجتماعی برابر باشند.

ما نیازی نداریم برای بانوان ایرانی و آینده آنها از غرب تبعیت کنیم یا از آنها الگو بگیریم
روحانی تصریح کرد: ما برای این که در مسیر راه به مقصد برسیم راهی طولانی در پیش داریم، اقدامات بسیار ارزشمندی برای زنان در زمینه علم و دانش و تحصیل، در زمینه کار و اشتغال و تحقیق فراهم شده است. رئیس جمهور افزود: امروز شرایط کار الکترونیکی برای خانم ها مهیاتر از دیروز است که کسب و کار الکترونیکی وجود نداشت؛ امروز با پیشرفت علم و دانش صحنه های فراوانی برای زنان ما فراهم شده است؛ ما نیازی نداریم برای بانوان ایرانی و آینده آنها از غرب تبعیت کنیم یا از آنها الگو بگیریم. روحانی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: روز زن، روز فاطمه اطهر(س) است؛ زن یعنی انسانی که توان پیمودن راه فاطمه(س) و فاطمه شدن را دارد و این بالاترین اسوه و الگو برای زنان جامعه ماست.

رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: هنوز ظلم و خشونت در برابر زنان پایان نیافته است از روستاها گرفته که زنان در مزرعه و کارگاه قالی بافی و با هنرهای دستی، بار سنگین اقتصاد روستا را بر دوش می کشند تا زنان شهری و حتی مرکز کشور ما هنوز هم زنانی هستند که از رفتار ناعادلانه مردان نه تنها در فغانند که حتی در هراس هستند و این دوران باید پایان یابد.

روحانی ادامه داد: ما امروز زنانی را در جامعه ایران داریم که از بسیاری از حقوق برخوردارند اما هنوز هم کاستی های فراوانی وجود دارد. وی تصریح کرد: من هم به وصف یک حقوقدان و هم به وصف رئیس دستگاه اجرایی کشور اعتراف می کنم که هنوز کاستی های فراوانی در زمینه احقاق حقوق زنان و عدالت جنسیتی در این کشور وجود دارد.

وی در ادامه سخنان خود افزود: دولت تدبیر و امید و بالاتر از آن نظام جمهوری اسلامی ایران، خود را مرهون حضور فعال زنان آگاه مشارکت جو در صحنه اجتماع و در پای صندوق های رای می داند و این عهدی که دولت تدبیر و امید از روز اول با دختران و زنان ایرانی داشت که فرصت های بیشتری را برای حضور آنها مهیا کند بر این عهد وفادار خواهد ماند.

رئیس جمهور همچنین گفت: البته در بسیاری از زمینه ها من دست یاری را به سوی ملت، به سوی بانوان و به سوی ارکان دیگر نظام دراز می کنم؛ برای این که ما به هدف نهایی برای احقاق حقوق زنان برسیم باید همه مشارکت کنند و همه کمک کنند؛ برای تبیین و باور جایگاه حقوق زنان باید اندیشمندان، فرهیختگان، استادان و به ویژه حقوقدانان و فقهای اندیشمند با فقه پویا به صحنه بیایند.

روحانی خاطرنشان کرد: نیاز امروز جامعه را باید با منابع پویای فقه و منابع عظیم اسلامی ما منطبق سازند که اسلام ما برای هر زمان و هر دوره ای راه و مسیر تعالی و رستگاری آماده کرده است.

وی اظهار امیدواری کرد، این اجتماع و این اقدام معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اولین قدم و آغاز راه باشد.

رئیس قوه مجریه از این معاونت ریاست جمهوری خواست با همکاری و مشارکت مراکز تحقیقاتی، اندیشمندان، جوامع مردم نهاد و بخش خصوصی و عمومی و همه دلسوزان راه را برای خدمت بیشتر زنان به جامعه هموارتر کنند.

اگر پیشرفت و تعالی می خواهیم از خانه و خانواده شروع می شود
روحانی همچنین خطاب به زنان شرکت کننده در این همایش گفت: این شما هستید که باید نشاط را در خانه، نه تنها بر دل فرزندانتان که حتی بر دل پدران و مادرانتان روز به روز بیشتر کنید.

وی ادامه داد: اگر پیشرفت و تعالی می خواهیم از خانه و خانواده شروع می شود، این حرف درست است که خانواده اساس و بنیان اصلی برای اجتماع و جامعه ماست.

وی با بیان این که این سخن به حق است که اصلاح از داخل خانه ها آغاز می شود، تاکید کرد: اما باید بدانیم اگر به نیمی از جمعیت کشور توجه نکنیم در آن کشور شاهد رشد و توسعه واقعی نخواهیم بود. رئیس جمهور یادآور شد: با حضور زنان، حق، نقش و توان آنان، ما جامعه ای بهتر و توسعه یافته تر را شاهد خواهیم بود. به امید آن روز و در تلاش برای تحقق این هدف.

در حاشیه
* همایش ملی زنان، نقش آفرینان عرصه اقتصاد و فرهنگ، دیروز همزمان با سالروز میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) دخت پیامبر گرامی اسلام (ص) و روز زن با حضور رئیس جمهور در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی آغاز شد.

* این همایش با حضور جمعی از زنان نقش آفرین در عرصه اقتصاد و فرهنگ برگزار شد.

* به گزارش ایسنا همچنین در این مراسم کلیپ نوسفر پخش شد و گروه موسیقی گلبانگ به اجرای برنامه پرداختند.

* در این مراسم از نسرین سلطانخواه معاون علمی احمدی نژاد در دولت دهم و همچنین مریم مجتهدزاده مشاور رئیس جمهور در امور زنان در دولت دهم نیز دعوت شده بود که حضور پیدا نکردند.

خراسان - مورخ دوشنبه 1393/02/01 شماره انتشار 18667 
نویسنده: گروه اجتماعی social@khorasannews.com

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

خانه و خانواده در آئینه ی رسانه های کشور

جامعه و اجتماع از نگاه فارس


خانواده از نگاه خبرگزاری ایسنا


سبک زندگی اسلامیپاک نهاد، تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
Copyright © 2011
قالب از: سایت ستاپ بازطراحی قالب: عبدالرضا زرگری
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات